środa, 27 października 2010

Niebieskie pudełko...

...a w nim 94 wiersze-kolaże zeszłorocznej noblistki, Herty Muller.


Okazja wydania jest przednia, bo 4 listopada autorka przyjeżdża do Polski w ramach Festiwalu Conrada. A więc spotkanie i promocja książki.
Niebieskie pudełeczko jest wzorowane na oryginale. Zenkasi dokonali jednak interpretacji projektu i zmodyfikowali go nieznacznie. Kolor oryginalny to bordo, rysunek z frontu jest taki sam (nieco mniejszy) jak w oryginale. No i przede wszystkim – to jest wydanie dwujęzyczne, co widać już na froncie – mamy podwójną, wcale niekrótką tytulaturę (pracowaliśmy nad nią z Zenkiem przez 3 dni:)).
Okleina pudełka jest wydrukowane na eleganckim papierze Antalis Caribic. Do tego nieco jaśniejsza wstążka i smoliście czarne wyklejki wnętrza.
Kolaże wydrukowane na offsecie 25o g. Na froncie oryginalne kolaże Herty (taka była wola Autorki), na odwrocie tłumaczenie autorstwa Artura Kożucha, wraz z emulacją typografii i świateł ilustracji z kolaży.
Poza nimi redaktorzy dodali do tomu posłowie autorstwa Katarzyny Bazarnik (wersje polska i niemiecka) oraz stronę serii i notę o autorce (również dwujęzyczną).
Całość jest w tej chwili foliowana i oklejana: z frontu napis Nobel 2009, z backu – krótka notka, kod paskowy, cena (59 zło), złożone krojem ITV Verkehr.  
Redaktorzy piszą, że to jedna z najoryginalniejszych książek Herty. W ogóle pewnie niewielu o niej w Polsce słyszało. Jest to zresztą pierwsze tłumaczenie tej książki na język obcy. To już o czymś świadczy, zważywszy że mamy do czynienia z Noblistką.
Co do tekstów samych – jestem w trakcie lektury, więc nie podejmę się nawet krótkiej recenzji (może później), tymczasem link do tekstu Grzegorza Jankowicza w „Tygodniku Powszechnym”.

Na koniec: KONKURS.
Jakim krojem pisma złożony jest tekst główny (vide ostatnie zdjęcie). Jedna z osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie, wybrana drogą losowania otrzyma książkę Herty Muller.

5 komentarzy:

 1. czy konkurs nadal trwa? :) chodzi o krój Athelas

  OdpowiedzUsuń
 2. gratulacje, Pani Katarzyno:) to Athelas:)
  proszę o dane adresowe:)
  PS przepraszam za spóźnioną odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 3. nie znalazłam tutaj nigdzie maila, więc wysłałam Panu wiadomość w innym miejscu. mam nadzieję, że dotarła :)

  OdpowiedzUsuń